Rwa kulszowa to atak „korzonków nerwowych”. Występuje podczas schylania się lub gwałtownego prostowania. Bardzo często objawia się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, ponieważ ciało pozbawione ruchu zaczyna się „zastawać”.

Zmiana złych nawyków

Rwa kulszowa charakteryzuje się występowaniem ostrego, promieniującego bólu zlokalizowanego w dole pleców. Ból zazwyczaj jest ostry, przeszywający i kujący, chociaż część osób w trakcie ataku rwy kulszowej uskarża się także na dziwne uczucie pieczenia oraz rwania. Ból często paraliżuje ciało od pasa w dół a każdy nawet najmniejszy ruch dodatkowo go nasila.

Co na pewno pomoże ci w walce z bólem to ruch, który wzmocni Twoje mięśnie i stawy co pozytywnie wpłynie na cały kręgosłup. Zamiast siedzieć, ruszaj się – wyjdź na kilkuminutowy spacer, rozruszaj swoje ciało. Spróbuj także wygospodarować kilka godzin w tygodniu na ćwiczenia gimnastyczne lub wizyty na basenie. Pozycja siedząca sprawia, że nasze ciało a w szczególności mięśnie kurczą się i „zastygają” co źle wpływa na ich ogólną kondycję.

Odpowiednie ćwiczenia

Jednym z najlepszych ćwiczeń są przysiady, ponieważ wzmacniają nasz kręgosłup. Jednak należy się do nich uprzednio przygotować przy pomocy odpowiedniej rozgrzewki, ponieważ obciążają one stawy kolanowe.

Korzystne dla kręgosłupa jest także wykonywanie przysiadów w rozkroku, które w połączeniu z odpowiednim oddechem mogą zdziałać cuda!

Kolejne ćwiczenie, które wzmocni Twoje plecy nazywa się „pozycja konia”.  Ćwiczenie wykonuj na macie do ćwiczeń. Pozycja wyjściowa: dłonie powinny znajdować się na linii ramion a kolana dokładnie na linii bioder. Łokcie lekko zgięte, stopy prostopadle do podłogi a dłonie, głowa oraz kręgosłup równolegle. Postaraj się wytrzymać kilka sekund, pamiętając przy tym o regularnym, spokojnym oddechu. Ćwiczenie powtórz kilkukrotnie.

sposoby na rwę kulszową

W ćwiczeniach, jak w każdej pracy nad sobą, najważniejsza jest systematyczność. Staraj się zaplanować sobie odpowiednio ćwiczenia, aby zawsze znaleźć czas na poprawę siły swoich pleców.

Jeżeli możesz mieć jakiekolwiek przeciwskazania związane z ćwiczeniami, koniecznie porozmawiaj ze swoim rehabilitantem lub lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą być lecznice dla pleców, ale destrukcyjne dla innych części ciała.

Jeżeli cierpisz z powody nawracających ataków rwy kulszowej koniecznie odwiedź ortopedę – wykona on kilka badań, dzięki którym dowiesz się czy Twoje problemy z kręgosłupem nie są związane z jakąś inną chorobą. Po dokładnej diagnozie zaleci Ci on odpowiednie leczenie, a być może skieruje nawet na zajęcia rehabilitacyjne czy zabiegi fizjoterapeutyczne. Nie lekceważ nawracającego bólu, a także jednorazowych sytuacji, w których go czujesz. Nawracająca rwa kulszowa może być nie tylko bardzo przeszkadzająca w codziennym funkcjonowaniu, ale także może być przyczynkiem do innych, poważniejszych chorób. Zatem nie lekceważ siebie!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here