Choroba ta najczęściej dotyka kobiety w podeszłym wieku, odbierając im radość z codziennej aktywności. To do niej należy około jednej trzeciej polskich emerytur. Zastanówmy się więc: reumatyzm co to takiego?
Niewątpliwie należy do grupy chorób autoimmunologicznych. Oznacza to, że organizm postrzega tkanki jako wrogów przeznaczonych do eliminacji. W ciele chorego wybucha więc wojna domowa, której efektem jest przewlekły stan zapalny poszczególnych fragmentów układu ruchu.
Sama nazwa nie określa ściśle schorzenia. Może się pod nią kryć nawet kilkaset jednostek chorobowych, takich jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, bóle szyi, zapalenia i zwyrodnienia stawów.
W ubiegłym stuleciu American College of Reumatology przyjęło następującą klasyfikację chorób reumatycznych:
1. Układowe choroby tkanki łącznej – reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów toczeń rumieniowaty układu, twardzina, zapalenie wielomięśniowe i skórnomięśniowe, martwicze zapalenie naczyń, waskulopatie, zespół suchości, zespoły nakładania, polimalgia reumatyczna, rumień guzowaty, nawracające zapalenie chrząstek…
To zaledwie pierwsza kategoria. Wszystkich jest dziesięć i niesamowicie trudno zawrzeć w nich całą paletę schorzeń i dolegliwości towarzyszących reumatyzmowi.
Aby je wszystkie dobrze poznać i efektywnie leczyć, powstała specjalna dziedzina medycyny – reumatologia.
Niestety, całkowite wyleczenie reumatyzmu graniczy z cudem. Proces leczenia jest skomplikowany i dostosowany do pacjenta. Oprócz leczenia farmakologicznego obejmuje również rehabilitację, psychoterapię, farmaceutyki, edukację pacjenta, w zaawansowanym stadium nawet operację. Nic więc dziwnego, że jedna trzecia polskich emerytur należy właśnie do reumatyków. Czyż można prowadzić na każdym kroku towarzyszy ból?
Lekarze bardzo słabo rokują pacjentom. Choć choroba (pomijając skrajne przypadki) nie jest śmiertelna, to nieleczona może skończyć się kalectwem. Dlatego warto obserwować swój organizm. Medycy okres od sześciu do dwunastu tygodni od wystąpienia objawów nazywają :okienkiem”. Wtedy wybija ostatni dzwonek na zgłoszenie się do poradni leczenia chorób reumatycznych.

dzienreumatyzmu.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here