Wiesiołek to dosyć niepozorna oraz pospolita roślina, która występuje na polach, łąkach oraz nieużytkach, ma natomiast całkowicie niepospolite wartości, wysoko cenione przez przemysł farmaceutyczny oraz kosmetyczny. Olej z wiesiołka stosuje się w leczeniu wad skórnych, otyłości oraz niepłodności. Również to wiesiołek wzmacnia wytrzymałość oraz zmniejsza cholesterol. Wiesiołek to, co jest najważniejsze, przechowuje w niezwykle małych, twardych nasionach. Czerpany z nich olej z wiesiołka zawiera niezwykle wielkie liczby potrzebnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – kwasu linolowego (LA) oraz gamma-linolenowego (GLA), od jakich obecności w systemie zależy odpowiedni rozwój wielu życiowych procesów. W oleju z wiesiołka są również różne kwasy tłuszczowe – oleinowy, palmitynowy oraz stearynowy – a także fitosterole, białko bogate w aminokwasy siarkowe oraz tryptofan, enzymy, witamina E, cynk, selen, magnez oraz wapń.
Olej z wiesiołka – charakterystyka
Wiesiołek jest to typ rośliny zielonej z rodziny wiesiołkowatych. W Polsce występuje aż 30 gatunków wiesiołka, spośród których bardzo popularnym jest wiesiołek dwuletni. Najwięcej odmian wiesiołka można napotkać w Ameryce Północnej, skąd wiesiołek trafił do Europy. Indianie od wieków wykorzystywali wiesiołek do opatrywania ran oraz łagodzenia ucisku. W normalnym ziołolecznictwie wykorzystanie znalazły każde części wiesiołka – liście, korzeń, nasiona. Obecnie bardzo lubiany jest olej z wiesiołka. Posiada on o szerokie wartości.
Olej z wiesiołka – wartości
Olej z wiesiołka jest ceniony ze względu na własny wielki skład – ma dwa cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6: kwas linolenowy oraz gamma-linolenowy (GLA). Substancje są niezwykle istotne dla ogólnego zdrowia, oddziałują na wygląd cery oraz paznokci i przemianę materii. Poza tym olej z wiesiołka jest możny w enzymy, witaminę E i elementy mineralne (cynk, selen, magnez, wapń). Na co oddziałuje olej z wiesiołka? Kwas GLA jest uznany jako substancja obniżająca ciśnienie i stopień cholesterolu, co docenią wszyscy mający kłopot z układem krążenia. Systematyczne wykorzystywanie oleju z wiesiołka obniża ryzyko nastąpienia zawału, udaru, choroby wieńcowej i miażdżycy. Olej z wiesiołka jest stosowany do leczenia wad reumatycznych. Dzięki obecności w wiesiołku istotnych kwasów, zmniejsza bóle stawów, przyspiesza gojenie w wypadku uszkodzeń więzadeł, hamuje zapalenie stawów. Olej z wiesiołka powinny wykorzystywać szczególnie kobiety. Kwasy tłuszczowe i magnez uśmierzają bóle menstruacyjne oraz służą zachowaniu stabilności hormonalnej. Dzięki niemu kobiety rzadziej skarżą się na wahania nastroju, jakie są jedną z podstawowych dolegliwości przedmiesiączkowych. Warto pamiętać o wiesiołku także w czasie menopauzy, bo skutecznie hamuje uderzenia ciepła. Kobiety starające się o dziecko także mogą zaczerpnąć z wartości oleju z wiesiołka. Udowodniono, iż olej z wiesiołka poprawia płodność. Elementy wiesiołka oddziałują na produkcję śluzu w okresie owulacji, dzięki czemu rosną możliwość na zapłodnienie.