Nauka na uczelni wyższej jest bardzo korzystna dla młodych osób, ponieważ dzięki niej mogą nabyć umiejętności i predyspozycje w wybranym przez siebie zawodzie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pracodawcy największe znaczenie przypisują wykształceniu kandydata. Sprawia to, że jedynie magistrowie mogą zdobyć wymarzoną i dobrze płatną pracę. Warto nadmienić, że uczelnie publiczne oferują setki kierunków, w ramach których można zdobyć odpowiednie wykształcenie. Nauka na państwowych akademiach jest bezpłatna, co sprawia, że z takich możliwości korzystają setki tysięcy ludzi z całej Polski.
Wybór kierunku wydaje się być kwestią kluczową. Już na wczesnych etapach edukacji warto zastanowić się, co chcemy robić w przyszłości. Jest to o tyle ważne, że o przyjęciu na studia decydują obecnie jedynie wyniki matury. Tylko na niektórych uczelniach wyższych przeprowadzane są egzaminy wstępne. Dotyczy to w szczególności kierunków technicznych, które wymagają dodatkowych umiejętności takich jak zdolności plastyczne czy wokalne. Na ogół jednak w takiej sytuacji wystarczające jest posiadanie odpowiednio dobrze rozbudowanego portfolio. Dobrze jest także pamiętać, że niezbędne do wykonywania danej działalności umiejętności mogą być także wykazane poprzez dyplomy ukończenia odpowiednich kursów i szkoleń.
Najpopularniejsze kierunki studiów cechują się tym, że niezwykle ciężko jest się na nie dostać. Ilość kandydatów na jedno miejsce może nawet przekraczać kilkadziesiąt osób. Nie należy tym się jednak nadmiernie przejmować, bowiem ludzie wybitni, którzy posiadają szeroką wiedzę na temat danego zagadnienia, bez problemu przejdą proces rekrutacji na wymarzony kierunek. Jeżeli chodzi o materię humanistyczną, od wielu lat największą popularnością cieszą się studia prawnicze. W ich ramach słuchacze uzyskują praktyczne umiejętności w zakresie wykładni i stosowania obowiązujących przepisów prawnych. Ponadto dyplom uczelni wyższej z dziedziny prawa jest niezbędny, aby ubiegać się o przyjęcie na jedną z aplikacji prawniczych. Kierunek ten jest szczególnie rekomendowany osobom o odpowiednim poziomie moralnym, którzy chcą pomagać ludziom i liczą się z tym, że czeka je długotrwała i monotonna nauka ustaw i rozporządzeń.
Spore grono absolwentów liceów i techników decyduje się także na podjęcie studiów z zakresu informatyki. Dyplom uczelni technologii informacyjnych jest bardzo pożądany na rynku pracy. Podkreśla się, że nabyte w trakcie nauki umiejętności są stosowane niemal uniwersalnie. Sprawia to, że żaden z informatyków nie ma większych problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy – zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Trzeba jednak zwrócić uwagę na konieczność zaliczenia wielu przedmiotów pokrewnych z matematyką. Ta dziedzina wiedzy budzi grozę wśród wielu studentów, jednak osoby ambitne, które nie boją się wyzwań, z pewnością uporają się z tym problemem.
Obecnie istnieje spore zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowanych automatyków i robotyków. Są to stosunkowo młode dziedziny wiedzy, które rozwijają się prężnie w ostatnich latach. Wynika to z faktu, że wiele zakładów produkcyjnych w codziennej praktyce stosuje urządzenia, które muszą być operowane zdalnie przez fachowców. Niemal każde przedsiębiorstwo nawiązuje współpracę z fachowcami od automatyki. Dlatego młodzi ludzie z odpowiednim zmysłem technicznym zgłębiają tajniki tej wiedzy. Zaznacza się, że zarobki profesjonalnych automatyków sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Ciężko jest poszukiwać dziedziny wiedzy, która może przynieść absolwentom tyle korzyści co właśnie ta.
Zmieniające się realia przemysłu budowlanego sprawiają, że konieczne jest szkolenie coraz większej liczby inżynierów. Nie jest to zadanie łatwe, zważywszy na fakt, że studia z zakresu budownictwa nie należą do najłatwiejszych. Niezbędna jest znajomość wielu wzorów matematycznych, a także zawiłości związanych z prawem budowlanym. Ponadto w ramach tego kierunku studiów niezbędne jest poznanie właściwości wszelkich materiałów budowlanych oraz kruszyw, które są używane w procesie realizacji danej inwestycji. Sprawia to, że z roku na rok coraz mniej osób decyduje się na studiowanie budownictwa. Z drugiej jednak strony następują migracje ludności. Młodzi ludzie z zagranicy chętnie wybierają budownictwo na uczelniach polskich, które uważane jest za jedno z najlepszych na całym świecie. Stąd należy wskazać, że również ten kierunek cieszy się rosnącą popularnością w skali globalnej. Co ważne, wiele politechnik zlokalizowanych na terenie naszego kraju umożliwia studiowanie budownictwa bezpośrednio w języku angielskim.
Pokrewnym kierunkiem, który jest oblegany przez młodych studentów, jest architektura. Jest to jedna z dziedzin, w których przeprowadzane są bardzo rygorystyczne nabory. Stąd nie jest wystarczające dobre zdanie egzaminu maturalnego. Przeprowadzany jest specjalny test, który sprawdza predyspozycje kandydata do wykonywania zawodu. Ponadto niezbędne jest wcześniejsze nabycie umiejętności z zakresu sporządzania rysunku technicznego. Odsiew w procesie rekrutacji jest znaczące – zaledwie jeden na dziesięciu kandydatów może liczyć na pozytywną decyzję przy przyjęciu na studia. Z drugiej jednak strony zapotrzebowanie na dobrych architektów jest wysokie. Polski system edukacyjny stawia jednak zdecydowanie na jakość kandydatów, niż na ich ilość.
Polskie uczelnie wyższe oferują również kształcenie na kierunkach związanych z rozwojem zdolności językowych. Wielu wybitnych tłumaczy to właśnie absolwenci naszych akademii. Zdecydowanie najbardziej popularna jest filologia angielska z naciskiem na język biznesu. Obrót gospodarczy i współpraca międzynarodowa wymaga zapewnienia fachowej i kompleksowej obsługi przez dobrych tłumaczy. Ponadto coraz więcej osób decyduje się na studia z zakresu sinologii czy germanistyki. Rosnącą popularność notuje także filologia francuska, dzięki której można z powodzeniem ubiegać się o zostanie tłumaczem przysięgłym języka francuskiego oraz biegłym sądowym z tego zakresu.