Koty domowe nie mogą obyć się bez kuwety. Jest ona dla nich własnym miejscem, w jakim załatwiają własne potrzeby. Kociaki natomiast są kapryśne oraz niejednokrotnie mogą mieć specjalne oczekiwania, dotyczące żwirku. Również dla ich posiadaczy wybór właściwego podkładu do kuwety jest istotny. Od typu żwirku zależy własny komfort w czyszczeniu oraz pielęgnowaniu ubikacji własnego pupilka. Na rynku możemy znaleźć wiele różnego rodzaju żwirków, jednak w ostatnim czasie, bardzo dużą popularnością, cieszą się zwłaszcza żwirki silikonowe.
Czym są żwirki silikonowe?
Żwirki silikonowe robione są z krzemionki, wody oraz tlenu. Wielu spośród nas materiał ten kojarzyć może z silikonowym żelem, natomiast raczej z małą torebką nim wypełnioną, jaka to dodawana jest do butów, leków lub sprzętu fotograficznego. Żel silikonowy ma wyjątkowo silne właściwości wchłaniające wilgotność. Ową jego wartość postanowiono zastosować także w kociej kuwecie. W 1999 roku po raz pierwszy wypuszczono na rynek żwirek silikonowy dla kotów. Od tego momentu przekonało się już do niego wielu kocich posiadaczy.
Jest w formie małych kulek zrobionych z krzemionki. Forma żwirku zatrzymuje mocz do wewnątrz dzięki czemu nie należy codziennie wybierać żwirku. Wyrzuca się jedynie stolec, natomiast całą kuwetę sprząta się raz na kilkanaście dni, aż żwirek nie zmieni zabarwienia na żółty. Do wartości żwirku silikonowego należy wygoda w użyciu gdyż można sprzątać go raz na parę dni oraz nie emituje przykrego zapachu gdy jest regularnie zmieniany, tymczasem nie wszystkie koty mogą przyzwyczaić się do chodzenia po twardym silikonie.
Jakie zalety mają żwirki silikonowe?
Żwirki silikonowe, robione są w formie przezroczystych krysztalików, przypominających sól himalajską. Produkt ma wartości silnie wchłaniające wodę. Funkcjonuje analogicznie jak pielucha dla niemowlaków, absorbując koci mocz. Dobre właściwości chłonne sprawiają, iż silikatu nie można wrzucać do toalety. Gdyż jest to sztuczny produkt nie można go także rozrzucić w ogrodzie. Może także być niebezpieczny dla zdrowia zwierzaka, jaki go połknie. Nie jest zalecany dla kociaków, jakie mają skłonność do zabawy żwirkiem. Granulki są zrobione z silikatu. Dobrze absorbują przykre zapachy. Żwirek silikonowy nie zbryla się, nie należy go dosypywać. Starczy raz na 2-4 tygodnie wymienić cały żwirek w kuwecie. Kał należy usuwać każdego dnia. Regularnie należy również mieszać żwirek w kuwecie, aby mocz mógł wsiąkać proporcjonalnie. Jest wydajny, jednak także droższy od żwirku bentonitowego.
Jaka ilość żwirku będzie dobra w kuwecie?
Jedną spośród bardzo ważnych kwestii jest ilość żwirku w kuwecie. Po załatwieniu własnych potrzeb fizjologicznych koty w sposób oczywisty chowają swoje odchody, gdyż takie zachowanie pochodzi z ich natury. Poleca się iżby żwirku w kuwecie było zasypane na prawie 5 cm, natomiast jest to wartość przybliżona. Są koty, dla których będzie to za mała ilość, natomiast pozostałe będą wlały go znacznie mniej. Natomiast najważniejszą kwestią jest utrzymanie czystości i usuwanie zabrudzeń każdego dnia.