Szparagi są warzywem charakterystycznym dla kuchni holenderskiej, belgijskiej, niemieckiej. Coraz więcej zwolenników znajdują również w naszym kraju. Świadczy o tym choćby fakt zwiększania areału szparagowych plantacji, których najwięcej jest w Wielkopolsce.
Sto gram szparagów to tylko 18 kilokalorii. Ale ilość witamin i minerałów to dawka atomowa. Mało jest warzyw tak zasobnych w rzadko spotykane składniki. Najważniejszym z nich jest kwas foliowy. Najbardziej potrzebują go kobiety ciężarne. Spożywanie dużych dawek kwasu foliowego wspomaga prawidłowy rozwój płodu. Kwas foliowy spowalnia również procesy starzenia, więc polecany jest dla wszystkich. Wnętrze szparagów kryje w sobie również sporo witaminy C, B, E oraz wapnia, potasu, fosforu. Znaczne ilości asparaginy zalecane są osobom mającym problemy z nerkami i układem moczowym. Asparagina reguluje poziom płynów w organizmie. W szparagach są również substancje działające odkażająco a także takie, które wspomagają odżywianie pożytecznych bakterii w jelitach. Duża zawartość błonnika sprawia, że szparagi są przyjazne dla pracy układu wydalniczego.
Sezon na szparagi zaczyna się pod koniec kwietnia i trwa około 5-6 tygodni. Jeśli chcemy go przedłużyć warto zamrozić szparagi na zimę. Można z nich wówczas przygotowywać takie same dania jak w sezonie.
Najbardziej popularne są szparagi białe. Równie często dostępne są w sprzedaży szparagi zielone i fioletowe. Białe są grube i mięsiste ale wymagają obierania. Zielone i fioletowe są bardziej delikatne w budowie i w smaku – nie trzeba ich obierać przed gotowaniem.
O gotowaniu szparagów krążą różne opowieści, które zrażają wiele osób do zakupu tego smacznego warzywa. Jednym z nich jest wymóg posiadania specjalnego garnka. Rzeczywiście są takie garnki – wysokie i wąskie do gotowania w pozycji stojącej, ale można szparagi gotować w każdym garnku i w każdej pozycji. Kolejną kwestią jest czas gotowania. Nie ma żadnych gotowych recept – to ile gotować szparagi zależy od ich gatunku, grubości, stopnia świeżości. Najważniejsze, żeby w ogóle gotować szparagi i jeść ich jak najwięcej, bo trudno znaleźć podobny skarb wśród warzyw dostępnych na naszym rynku.

forum-liderow.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here