Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS to organizacja, do jakiej przelewane są składki z ubezpieczeń emerytalnych, rentowych, wypadkowych oraz chorobowych. Do ZUS-u prowadzone są opłaty otrzymywane od zatrudnionych, finansowane poprzez przełożonych i osób wykonywających jednoosobową działalność gospodarczą. W naszym systemie ubezpieczeń społecznych jest także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – KRUS. Do organizacji owej prowadzone są opłaty osób działających w rolnictwie. Jak w związku z tym wygląda działalność gospodarcza na krusie?

Opłaty ubezpieczeniowe tworzą ogromne obciążenie dla niewielkich spółek, jakie co miesiąc muszą odprowadzać do ZUS niemal 1100 złotych. Poszczególni inwestorzy usiłują ratować się „ucieczką” do KRUS, gdzie stopy są znacznie mniejsze. Nie starczy już jednakże zakupić hektara ziemi. Należy spełnić także specjalne wymogi. Ubezpieczeni w KRUS mogą być jedynie rolnicy (więc „osoby fizyczne, mieszkające oraz wykonujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, samodzielnie oraz na swój rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w ich posiadaniu gospodarstwie rolnym”) oraz pracujący z nimi domownicy, jacy mają polskie obywatelstwo bądź na stałe mieszkają w Polsce.

Część wytwórców rolnych, w szczególności tychże, jacy prowadzą małe gospodarstwa, stara się wyszukiwać pozarolniczych źródeł przychodów, równocześnie nie odchodząc od rolnictwa. W takich przypadkach niejednokrotnie najprostszym rozwiązaniem jest zaczęcie wykonywania swej działalności gospodarczej. Czynnikiem zachęcającym do polepszenia „swego interesu” jest szansa uzyskania na tenże projekt kapitałów unijnych. Z kolei przyczyną, dla jakiej większość rolników waha się z podjęciem decyzji o założeniu swej spółki, jest oczywiście nieodzowność płacenia składek ZUS oraz tym samym niezbędna rezygnacja z KRUS, co może być niebezpieczne zarówno pod względem ekonomicznym (składki zusowskie są zdecydowanie większe), jak również z owej przyczyny, iż występuje luka w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników. Jednak stałe, długoletnie podleganie KRUS jest potrzebnym warunkiem do osiągnięcia wielu świadczeń i poniektórych płatności z kapitałów unijnych.

Składki ubezpieczenia w KRUS jako koszt działalności
Zgodnie z międzynarodowymi zasadami przedsiębiorcy wykonującemu działalność przypada możliwość bezpośredniego odliczenia od przychodu składek zapłaconych z tytułu ubezpieczenia społecznego bądź uwzględnienia tychże opłat w kosztach działalności. Jednakże w wypadku rolników płacących składki KRUS zapłacone opłaty ubezpieczenia w pełni nie pomniejszą przychodu, więc także nie zostaną zakwalifikowane do wydatków. Tylko ich część, a dobrze mówiąc kwota, o jaką zostało zwiększone ubezpieczenie z tytułu wykonywanej działalności będzie mogła zmniejszyć zysk bądź zostać oceniona jako wydatek. Jedynie bowiem ta część realizuje standardowy wymóg przyjęcia za wydatek którym jest związek z wykonywaną pracą. Podstawową składkę KRUS rolnik płaci bez względu na to czy prowadzi działalność lub nie. Nie wolno zatem przyjąć, iż ma ona ścisły związek z zyskiem z prowadzonej ponadto spółki.

trenujsukces.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak obliczyć średnią ocen?
Następny artykułWłasna firma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here