Dbanie o nasze uszy wbrew pozorom, jest właściwie niezwykle, a toż wyjątkowo istotne. Czasami jest natomiast tak, iż mimo tego, iż niezwykle dbamy o czystość naszych uszu oraz często niezwykle dobrze je czyścimy, to czujemy, iż zawsze są zatkane. Zastanawiamy się wówczas, lub rzeczywiście dobrze je czyścimy. Zdecydowanie przeczytaj tenże produkt oraz zobacz, lub rzeczywiście dobrze czyścisz swoje uszy oraz lub czasem nie masz symptomów, które powinny nakłonić Cię do umówienia się do laryngologa.

Czym jest woskowina oraz czemu wosk składa się w uszach?

Woskowina, czyli wydzielina, która znajduje się z uszu, jest zjawiskiem normalnym. Zabezpiecza ona rolę w przewodzie słuchowym oraz błonę bębenkową. Może być rozmaite odcienie – od jasno miodowej do brunatnej, oraz inną konsystencję – lepką, wilgotną czy suchą. To mieszanka wydzieliny gruczołów łojowych oraz woskowinowych i fragmentów złuszczonego naskórka wyściełającego przewód słuchowy. Wosk składa się w uszach, aby zatrzymać głębsze rozprzestrzenianie się przeróżnego typu bakterii oraz brudów, jakie mogłyby skutkować kłopoty ze słuchem. W kontaktu z tym potrzebne jest usuwanie go, by nie zakłócać pracy organów słuchowych.

Płukanie ucha u laryngologa

Jeśli samodzielne usuwanie woskowiny z uszu nie pomoże, należy iść do laryngologa, który przeprowadzi płukanie ucha. Na 2–3 dni przed zabiegiem warto zakraplać do uszu parafinę, która zmiękczy woskowy korek oraz pomoże jego usunięcie. Zabieg polega na wejściu do ucha letniej (blisko 37 st. C) wody pod niedużym ciśnieniem. Sam zabieg jest bezbolesny, czuć tylko delikatne łaskotanie. Czasem, jeśli specjalista podejrzewa również zapalenie ucha czy perforację błony bębenkowej, woskowinę usuwa profesjonalnym haczykiem czy odsysa ssakiem. Te sposoby te na ogół nie są uciążliwe.

przyczyny zatkanych uszu - jak sobie poradzić

O czym należy pamiętać, gdy myjemy uszy

  • Za każdym razem, jeśli czujesz dyskomfort w uchu, nie próbuj oczyszczać go za pomocą przedmiotów obcego pochodzenia. Pałeczki do uszu, lub waciki są zupełnie przeciwwskazane do tego rodzaju celów. Potrafią bowiem pogorszyć sytuację, przemieszczając woskowinę w większe partie ucha.
  • Wcale nie stosuj domowych sposobów czy oczyszczania ucha za pomocą wody utlenionej, w wypadku przebitej błony bębenkowej. Że to zrobić ogromne zniszczenie ucha.

Pod żadnym pozorem nie należy wykorzystywać ciśnieniowej irygacji do czyszczenia ucha, łączy się to z ryzykiem przebicia błony bębenkowej. Należy również zdać sobie sprawę, iż nie należy myć uszu za powszechnie. Normalne oczyszczanie sprzyja infekcjom.

  • Żadne z powyższych domowych sposobów, nie winno być używane przez dzieci poniżej 12 roku życia. Że toż spowodować ogromne kłopoty, bo ich uszy są zdecydowanie delikatniejsze. Gdy podejrzewasz, iż twoje dziecko ma zatkane ucho, zapytaj o radę specjalistę.

Także zdecydowanie miej na uwadze, iż woskowina uszna jest potrzebna do ochrony przed kurzem, zabrudzeniami oraz innymi cząsteczkami, które mogłyby zanieczyścić kanał słuchowy oraz wywołać wszystkiego typu zniszczenia. Więc również, oczyszczanie ucha jest polecane wyłącznie w przypadkach, jeśli jest ono tak wymagane (tzn. gdy woskowina blokuje kanał słuchowy). Gdy wosk powszechnie zatyka twój kanał słuchowy, to należy umówić się ze lekarzem, który zdecyduje jakie leczenie jest dla ciebie najodpowiedniejsze, by pozbyć się kłopotu raz na zawsze.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here