Każdy z nas marzy o małym zwierzęciu domowym. Kiedy decydujemy się na kupienie lub wzięcie ze schroniska małego kotka, powinniśmy dobrze przemyśleć, czy damy radę zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia.
Najważniejszą sprawą jest pytanie, czym karmić małego kotka?
Kiedy kocię jest przy mamie, pije jej mleko. W pokarmie tym znajduje się całe bogactwo witamin, tłuszczy i białka. Kot powinien pić mleko matki do około 3 tygodnia życia, natomiast po około 14 dniach wykształcają się u niego zęby mleczne, wtedy może on zacząć próbować pokarmu stałego. Zdarza się jednak, że zwierzę zostaje osierocone, najczęściej przez śmierć matki lub odrzucenie przez nią. Podawanie mleka malcom jest wtedy bardzo pracochłonne, trzeba je karmić bardzo często i dawać im dużo ciepła. W przeciwnym wypadku kocięta mogą umrzeć.
Można też spróbować matki zastępczej, jeśli jest ona w odpowiednim stadium laktacji i ma wystarczającą ilość pokarmu dla jeszcze jednego kota. Nie powinno się podawać mleka innych ssaków, ponieważ w znacznym stopniu może zaszkodzić kociętom. Mleko każdego ssaka różni się od siebie. Mleko krowie ma najwięcej laktozy, mleko kozie kazeiny. Noworodki potrzebują pokarmu, co około 3 godziny, temperatura powinna być odpowiednio ciepła, jest wtedy najbardziej przyswajalna przez organizm. Specjalnie przeznaczone mleko powinniśmy podawać przez butelkę ze smoczkiem.
Jeśli kot osiągnie wspomniany wiek 3-4 tygodni, należy zachęcać kota do pokarmu stałego. Powinna to być specjalnie dobrana mokra karma, podawana w odpowiedniej ilości. Trzeba też przyzwyczajać kotka do jedzenia z miski. Nie powinno się podawać kociętom na tym etapie, ani późniejszym mleka krowiego, ani koziego. Podawanie mleka nawet bez laktozy powoduje: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, otyłość, marskość wątroby, grzybicę, wymioty, cukrzycę, alergie pokarmowe i wiele innych.
Ludzie podają kotom mleko z braku wiedzy, a nie z celowego zamiaru skrzywdzenia zwierzaka. Powinno się uświadamiać bliskich i znajomych, jeśli robią taki błąd. Najważniejszy jest zbilansowany posiłek, który dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W diecie kociąt bardzo ważna jest równowaga między białkiem a tłuszczami. Prawidłowy rozwój kotka, powinien być zaobserwowany poprzez odpowiedni przyrost masy ciała. Karma dla małych kotów jest bardziej kaloryczna i odżywcza, niż dla dorosłych osobników. Kotki mają dużo energii i odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne.
Jeśli zauważymy wystające żebra i kości, mimo odpowiedniego pokarmu, powinniśmy się udać do weterynarza. Stopniowo jedzenie dla kota może być wzbogacane i urozmaicane. Możemy próbować przyzwyczaić małego kota do różnych smaków i konsystencji pokarmu. Nie podawajmy tylko i wyłącznie mokrego pokarmu, włączmy do diety również pokarm suchy. Możemy też przygotować posiłek sami. Dobrym rozwiązaniem jest podgotowanie mięsa, żeby było łatwostrawne (może to być np. indyk).
Specjalne pokarmy dla tych zwierząt, możemy kupić w sklepie zoologicznym, drogeriach lub przez internet. Karma zwykle ma postać drobnych kuleczek, mokra jest bardziej miękka. Możemy też wypróbować kilka smaków dla kotka i zobaczyć, które najbardziej mu się spodoba. Często marka produktu też ma znaczenie, jeśli chodzi o smak. Wszystko trzeba powoli wypróbować. Smaki karm to najczęściej: kurczak, ryba, wołowina, indyk, królik i jagnięcina. Mogą też występować mieszanki tych różnych smaków, które zdecydowanie przypadną kotkowi do gustu.
Gdy rozpoczyna się okres dojrzewania – około 12 miesięcy – powinniśmy zmienić karmę, na karmę dla większych kotów. Okres jednego roku życia kota, w przeliczeniu na ludzkie lata, to około 15 naszych lat. Podawanie większemu kotu karmy dla malców, może spowodować znaczny przyrost wagi, ospałość i szereg innych komplikacji, których z łatwością można uniknąć. Okres dorastania kończy się na około 3 roku życia zwierzęcia, wtedy kot wchodzi w dorosłość. Koty w tym wieku przejawiają jeszcze zachowania z dzieciństwa, takie jak zabawy i ciągłe uczenie się.
Niewysterylizowane koty wykazują zachowania płciowe, dlatego jest to najlepszy czas na wykastrowanie kota. Koty w tym wieku osiągają swoje wymiary, czyli wielkość i masę. Dieta jest niezbędna dla prawidłowego działania organizmu. Nie powinno podawać się pupilowi resztek ze stołu, wędlin – zawierają za dużo przypraw i chemii. Nie powinien też mieć na stałe w jadłospisie najtańszych podrobów – ze względu na brak witamin. Tak jak we wcześniejszych etapach życia – najlepsza będzie karma dostosowana do wieku kota.