Niedokrwistość potocznie zwana anemią, choć kojarzy się z bladością i brakiem energii, to w rzeczywistości jest bardzo groźną chorobą. Choć jest dość popularna ma całe mnóstwo odmian i w zależności od nich może być uporczywa, może nie posiadać żadnych objawów, a może nawet doprowadzić do śmierci. Najprościej rzecz ujmując to do anemii dochodzi w wyniku zmniejszenie liczby czerwonych krwinek i hemoglobiny, czyli barwnika erytrocytów. Dochodzi również do zmniejszenia czerwonych krwinek w stosunku do objętości krwi. Przyczyny niedokrwistości są zazwyczaj ściśle związane z jakąś chorobą, przez którą występuje. Najbardziej znane spośród nich to na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, niedokrwistość hemolityczna, w wyniku której dochodzi do zbyt szybkiego rozpadu krwinek czerwonych w stosunku do ich produkcji. Wszelkie choroby szpiku kostnego również można dociągnąć do tej listy. Najlepszym przykładem jest białaczka, zespół mielodyspatyczny ale również aplazacja szpiku (w tym wypadku powstaje anemia aplastyczna). Niedokrwistość powodują również choroby wrodzone powodujące nieprawidłowy rozwój hemoglobiny (anemia sierpowata) lub niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego. Nie jest jednak regułą by anemii towarzyszyły poważne choroby. Najprostszym sposobem by się jej nabyć jest duża utrata krwi, która ma przecież miejsce w wielu sytuacjach. W bardziej radykalnym momencie możemy wymienić wszelkie wypadki czy to samochodowe czy w pracy, gdzie ofiara przeżyła jednak straciła dużo krwi. Natomiast w bardziej przyziemnym myśleniu utrata krwi towarzyszy kobietom co miesiąc. Nie oznacza to jednak, że po każdej miesiączce mamy anemię lecz zdarza się ona w przypadku bardzo obfitego miesiączkowania. Rzadziej choć równie popularnie traci się krew przy porodach. Niezależnie od tego czy są one naturalne czy wykonywane za pomocą cesarskiego cięcia. To od indywidualnych przypadków zależy to czy po utracie takiej ilości krwi nasz organizm szybko sam się zregeneruje czy nie da sobie rady i popadnie w anemię.

przyczyny anemii mogą być rózne

Anemia …

Na ta chorobę można zapaść w każdym wieku i na całej kuli ziemskiej. Dlatego ważne jest by w porę zauważyć niepokojące objawy i zgłosić się z nimi do lekarza. Najpopularniejszymi objawami anemii są na przykład zawroty głowy, blada skóra, częste i powtarzalne skurcze kończyn. Do listy śmiało można dopisać spadek energii i szybkie męczenie się. Przy jakimkolwiek wysiłku fizycznym momentalnie rośnie nam ciśnienie krwi i serce mocno przyspiesza swoja pracę. Dlatego często po przebiegnięciu dosłownie kilku metrów do pasów osoba chora ma problem ze złapaniem oddechu i ma wrażenie, że pokonała ogromny dystans. Dochodzi do tego płytki oddech i często zawroty oraz bóle głowy. Kolejnym standardowym objawem anemii jest bezsenność. Jest to całkiem nietypowe zjawisko, gdyż osoba z anemią wydaje się zmęczona i śpiąca dosłownie cały dzień, a gdy kładzie się do łóżka uczucie to od razu znika. Gdy mowa o bezsenności, trudno nie wspomnieć również o oczywistym braku koncentracji, który temu towarzyszy. Jeśli zauważycie u siebie lub swych pociech podobne objawy należy skonsultować to z lekarzem.

Powiązania z anemią

Tak jak już zostało wspominane większość anemii jest ściśle powiązana z różnymi chorobami. I tak jak łatwo się domyśleć każde z nich inaczej się objawia. Gdy na przykład zauważamy u siebie bardzo dziwne ochoty na zjedzenie nietypowych rzeczy takich jak papier czy tynk, mamy zaokrąglone kąciki paznokci, a na naszych ustach pojawiają się zajady, to mamy do czynienia z anemią wywołaną niedoborem żelaza. W przypadku braku witaminy B12 mamy do czynienia z mrowieniem w rękach i nogach, chybotliwy chód i otumanienie. Jeśli anemia powoduje u nas biegunkę, wymioty, silne bóle brzucha oraz charakterystyczną ciemnoniebieską linię na dziąsłach to konieczna jest wizyta u specjalisty, gdyż najprawdopodobniej otruliśmy się ołowiem. Częstym objawem anemii wynikającej z chronicznego niszczenia się krwinek czerwonych u dzieci są zaburzenia rośnięcia. Zatem gdy wasze dziecko jest dużo niższe od swoich rówieśników, a nie możecie obwiniać o to w żaden sposób genów, to trzeba przyjrzeć się czy nie występują jeszcze inne objawy tego rodzaju anemii. A są nimi: brązowe  lub czerwone zabarwienie moczu, wrzody na nogach, objawy jak w przypadku kamieni nerkowych,  małe siniaki pod skórą, objawy towarzyszące niewydolności nerek oraz napady drgawkowe. Nie wolno tego ignorować, gdyż postępująca choroba może mocno zaburzyć rozwój dziecka. I chyba najpopularniejsza anemia sierpowata. Ona również może mieć na „swoim sumieniu” zaburzenia wzrostu u dziecka. Inne jej objawy to bóle brzuch i kończyn, epizody silnego bólu stawów oraz wieczne zmęczenie i nietypowa podatność na infekcje. Anemia choć nie zawsze groźna i często uleczalna w prosty sposób, jest choroba podstępna i nie warto ją lekceważyć. Poza faktem, że utrudnia normalne funkcjonowanie to w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego jeśli mam jakieś wątpliwości warto zrobić sobie pakiet podstawowych badań oraz skonsultować je ze specjalistą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here