Mężczyzna naprawdę często nie lubi się przyznawać do tego, że cokolwiek mu dolega, a im bardziej przybywa mu lat, tym bardziej nie chce przyznawać się, iż dzieje się z nim cokolwiek niepożądanego. Uważa to za absolutny punkt honoru. Dodatkowo często wychodząc z założenia, że jeżeli wypiera jakiś problem zdrowotny ze swojej świadomości, to rzeczywiście go nie ma.
Dlaczego mężczyźni tak postępują? Być może z obawy przed wykluczeniem społecznym na skutek odstawania od innych zdrowych ludzi. Podświadomość może również sugerować schematy podobne do tych, jakie obowiązują w świecie przyrody, iż wszystko to, co stare, chore i niezdolne do walki o swoją pozycję musi odejść i zostać zastąpione osobnikami młodymi pełnymi wigoru i siły.
Takie myślenie to oczywiście niedorzeczność niemająca żadnych podstaw do tego, by uznać ją za fakt. Świat ludzi jest przecież cywilizowany, a choroby związane z wiekiem dojrzałym diagnozuje się i leczy, przywracając sprawność całkowicie lub w ogromnym stopniu. Lekarz może interweniować jednak dopiero wtedy, gdy pacjent przybędzie do niego ze swoimi dolegliwościami, ale aby tak było, sam musi je najpierw rozpoznać.
Dlatego warto mieć, chociaż garść informacji na temat, jakim jest: przerost prostaty objawy, gdyż spotka on sporo osobników naszego gatunku płci męskiej. Nie chcąc wchodzić w skomplikowaną terminologię medyczną, wystarczy zrozumieć, że gdy komórki prostaty patologicznie za bardzo się powiększą, będą częściowo lub całkowicie (w zależności, w jakim stopniu zaawansowany i poważny jest problem) utrudniać oddawanie moczu. Co można wywnioskować, używając logicznego myślenia, będzie on wtedy oddawany często w małych dawkach (takie potrzeby występują bez ostrzeżenia). Kolejnym logicznym problemem, jaki wystąpi, będzie ból z czasem rosnący w siłę i o nieustępliwym charakterze. Mniej spodziewane, ale niestety też występujące, są problemy ze sferą intymną i sprawnością seksualną. Czekanie tylko pogarsza sprawę i utrudnia odwrócenie sytuacji na korzystne tory.