Koklusz, nazywany również krztuścem to ostra choroba zakaźna o podłożu bakteryjnym. Układ oddechowy zostaje zaatakowany przez bakterię Bordetella pectusis. Bardzo silne duszności oraz kaszel potwierdzają rozwój ostrego zapalenia tchawicy oraz oskrzeli. Zakażenie następuje po bezpośrednim kontakcie z chorym. Leczenie krztuśca polega na stosowaniu antybiotykoterapii. Chorobę można przebyć tylko raz, gdyż po przechorowaniu uzyskujemy trwałą odporność na chorobę.
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/krztusiec-jak-mozna-sie-zakazic-jakie-sa-objawy-jak-leczyc-chorobe/
Krztusiec – czym jest?
Krztusiec jest zakaźną chorobą zaliczaną do chorób dziecięcych. Wynika to z tego, że choroba najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Rozwój choroby u dorosłych dochodzi rzadziej. Krztusiec przenosi się jedynie drogą kropelkową, nie jest spotykane nosicielstwo choroby – obecności bakterii zawsze towarzyszą objawy choroby.
Jakie są objawy krztuśca?
Krztusiec jest chorobą o długotrwałym przebiegu. Szczepienia przeciw krztuścowi oraz ogólny stan ma wpływ na czas trwania choroby oraz nasilenie objawów. Na początku pojawiają się jedynie objawy przypominające ciężkie przeziębienie. Pojawiają się również objawy infekcji dróg oddechowych jak kaszel, ból gardła, stan podgorączkowy oraz katar. Wyżej wspomniana faza zakażania trwa od tygodnia do dwóch tygodni. Następnie w okresie od 2 do 4 tygodni następuje faza silnego kaszlu. Jest to najbardziej charakterystyczny objaw krztuśca – napadowy kaszel, duszności, sinica i bezdech. Tą fazę zakażenia szczególnie ciężko mogą przechodzić niemowlęta. Kaszel szczególnie nasila się nocą, czynnikami wywołującymi napad kaszlu może być również kichanie, ziewanie oraz jedzenie. Kaszel ma charakterystyczny przebieg. Najpierw następuje kilka kaszlnięć występujących jedno po drugim, po czym chory robi świszczący wdech. Po fazie kaszlu pojawia się faza zdrowienia. Następuje częstotliwość i intensywność kaszlu; kaszel stopniowo łagodnieje na przestrzeni od kilku do kilkunastu tygodni.
Leczenie krztuśca
Krztusiec jest chorobą bakteryjną, zatem leczenie polega na antybiotykoterapii. Stosowane są makrolidy. Użycie antybiotyków w fazie nieżytowej działa hamująco na postęp choroby. Natomiast jeśli lek zastosowany zostanie już na etapie fazy kaszlu, wówczas możliwe jest jedynie skrócenie okresu zaraźliwości, natomiast nie łagodzi objawów choroby.
Zobacz też: http://www.amer-tour.pl/swinka-przyczyny-objawy-leczenie-profilaktyka/