Choć zatrzymanie moczu u mężczyzn może występować z różnych przyczyn, to jednak schorzenia prostaty zajmują czołowe miejsca w tym smutnym rankingu. Prostata zaczyna dawać się we znaki szczególnie panom po 50. roku życia, ale jak pokazują statystyki, problemy zaczynają się już po czterdziestce. Najpierw jest to zwykle łagodny przerost prostaty, ale nieleczony może przerodzić się w bardzo poważne schorzenia.
Prostata to męski gruczoł krokowy, który zlokalizowany jest poniżej pęcherza moczowego. Swoją strukturą otacza ona pierwszy odcinek cewki moczowej, a więc łatwo sobie wyobrazić, że nawet łagodny przerost prostaty może spowodować taki ucisk na cewkę moczową, że mężczyzna może zostać pozbawiony możliwości oddania moczu. Anuria, czyli całkowite zatrzymanie moczu u mężczyzn, jest bardzo groźną sytuacją, wymagającą interwencji lekarza. Niestety niekontrolowany i nieleczony łagodny przerost prostaty często przybiera znacznie na sile i pojawiają się inne schorzenia, włącznie ze zmianami nowotworowymi, które bywają trudne do opanowania. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.
Objawy chorób prostaty
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na podstawie niewinnych męskich zabaw przy oddawaniu moczu, typu: kto dalej, kto szybciej, kto mocniej, można stwierdzić, u którego z nich prostata nie funkcjonuje już normalnie. Osłabienie strumienia moczu albo strumień przerywany to pierwsze objawy, które powinny skłonić mężczyznę do wizyty u urologa. Z czasem, chcąc oddać mocz, trzeba czekać kilka minut, aż pojawią się pierwsze krople, albo mocz oddawany jest „na raty”. W zaawansowanych stanach chorobowych występuje także całkowite zatrzymanie moczu u mężczyzn.
Panów powinny także zaniepokoić objawy, takie jak niemożność powstrzymania moczu w trakcie oddawania, gwałtowne uczucie parcia albo kilkukrotne wybudzanie się w nocy w celu oddania moczu.
Przerost prostaty i leczenie
Od mniej więcej trzydziestego roku życia mężczyzny prostata stale zwiększa swoją objętość, a przyczynia się do tego w znaczącym stopniu testosteron. Pod wpływem procesów fizjologicznych ten hormon zamienia się w inny, który jest bezpośrednio odpowiedzialny właśnie za przerost prostaty. W początkowym stadium choroby można farmakologicznie powstrzymać tę przemianę hormonalną i jednocześnie zahamować wzrost prostaty. Można także usprawnić proces oddawania moczu, tak aby nie dopuścić do niebezpiecznej sytuacji, jaka jest zatrzymanie moczu u mężczyzn.
Rak prostaty
Bardzo wysoki poziom testosteronu we krwi jest najczęstszą przyczyną raka prostaty. Każde obniżenie stężenia tego hormonu może zahamować rozwój choroby nowotworowej w obrębie prostaty. Leczenie polega na stosowaniu specjalnych blokerów hormonalnych, które zbijają poziom testosteronu w całym, męskim organizmie.
Nowotwór prostaty najczęściej rozwija się po cichu. Objawy przypominają te, które obserwuje się przy zwykłym, łagodnym przeroście tego narządu. Chory zaczyna podejrzewać, że coś może być nie tak, gdy zaczynają występować bóle związanie z przerzutami raka do kości lub innych organów.
Dlatego właśnie mężczyźni powinni badać się regularnie, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stanu choroby, bo wówczas możliwości pełnego wyleczenia niepokojąco maleją i w końcu zbliżają się do zera. Podczas systematycznych badań lekarz urolog jest w stanie postawić prawidłową diagnozę w momencie, gdy można skutecznie zwalczyć chorobę dostępnymi środkami. Z tych właśnie powodów nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.