Mięta kojarzona jest głównie z gumą do żucia lub produktami leczniczymi przeznaczonymi do przeciwdziałania bólowi brzucha. W rzeczywistości roślina ta występuje w wielu różnych odmianach i można stosować ją w przygotowaniu potraw i napojów. Jej orzeźwiające właściwości i łatwość uprawy zjednują sobie dziesiątki miłośników, a właściwości lecznicze sprawiają, że naprawdę warto od czasu do czasu sięgnąć po liście mięty oraz przyrządzone z nich produkty. Nalewka miętowa jest nie tylko pyszna, ale i ma zbawienny wpływ na trawienie.

Mięta – działanie

Mięta jest rośliną wieloletnią, której najczęściej spotykane odmiany to mięta polna, zielona i pieprzowa, zdecydowanie najbardziej popularna w naszym kraju. Jej liście wykorzystuje się jako składnik sałatek, dodatek do deserów i sosów, a także podstawę leczniczych naparów. Mięta przynosi ulgę w dolegliwościach układu trawiennego – obkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, co przyczynia się do uśmierzenia bólu. Oprócz tego mentol, będący jednym z głównych składników, ogranicza wydzielanie żółci, co przeciwdziała zaparciom i wzdęciom, dlatego napar lub nalewka miętowa sprawdzi się doskonale jako profilaktyka po zjedzeniu ciężkostrawnych dań. Warto wiedzieć, że mięta to niezbyt wymagająca roślina, dlatego można hodować ją we własnym ogródku, a nawet na balkonie – ponieważ krzaczek szybko się rozrasta, warto zapewnić jej sporo miejsca w donicy. Sadzonki kupić można za kilka złotych w supermarketach oraz sklepach ogrodniczych, natomiast w wielu sklepach zielarskich i aptekach dostępne są także suszone liście mięty – 100 g suszu to koszt zaledwie ok. 4 złotych!

Nalewka z mięty – sposób przygotowania

Nalewka z mięty może być przygotowana na wiele sposobów – najprostszym i najbardziej tradycyjnym sposobem jest wykorzystanie spirytusu. 10 gałązek świeżej mięty należy wrzucić do szklanego słoika oraz zalać 500 ml spirytusu o 70% zawartości alkoholu. Po 2 tygodniach można zlać tak przygotowaną ciecz, mocno odciskając liście i pozbywając się ich, a następnie wymieszać ją z syropem cukrowym, który przyrządza się z 200 ml wody poprzez dodanie 150 g cukru. Przed wypiciem nalewka miętowa powinna leżakować przez co najmniej 2 miesiące w chłodnym miejscu. Zamiast syropu cukrowego, wykorzystać można sok z cytryny – taka wariacja pozytywnie wpłynie nie tylko na układ trawienny, ale i odporność.

Osoby preferujące intensywniejszy smak i konkretniejszą konsystencję mogą postawić na likier – pod względem przygotowania sprawia on jeszcze mniej problemów niż jakakolwiek nalewka z mięty! Wystarczy w szklanym naczyniu zmieszać ze sobą 30 g suszu z liści mięty, 250 g miodu i litr wódki, a następnie zamknąć i odstawić na 8 tygodni. Warto co jakiś czas potrząsać butlą. Po upływie tego czasu należy przefiltrować likier i przelać go do szklanej butelki, a następnie pozostawić do leżakowania na kilka kolejnych tygodni. Taki likier bądź nalewka miętowa może być serwowana jako trunek po obfitym posiłku lub w przypadku wystąpienia dolegliwości trawiennych – wystarczy niewielki kieliszek, a ulga przyjdzie naprawdę szybko. Na zdrowie!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here