Tarczyca to gruczoł z przodu szyi, który uwalnia różne hormony. Hormony te pomagają regulować przemianę materii, proces przekształcający żywność w energię. Odgrywają również kluczową rolę w reakcjach fizycznych i emocjonalnych, takich jak strach, podekscytowanie i przyjemność.
Nieodpowiednia ilość hormonów powoduje powstawanie grupy zaburzeń powodujących zapalenie tarczycy. Większość typów zapalenia tarczycy zwykle prowadzi do nadczynności tarczycy lub niedoczynności tarczycy. Nadczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca jest nadczynna i wytwarza zbyt wiele hormonów.
Niedoczynność tarczycy jest stanem, w którym tarczyca jest niedoczynna i nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów. Oba te stany mogą powodować zmiany masy ciała, niepokój i zmęczenie.
Podostre zapalenie tarczycy jest rzadkim typem zapalenia tarczycy, które powoduje ból tarczycy. Osoby z tym schorzeniem będą również miały objawy nadczynności tarczycy, a później pojawią się objawy niedoczynności tarczycy. Często przejściowe, podostre zapalenie tarczycy może powodować trwałe powikłania, jeśli nie jest leczone.
W przeciwieństwie do innych postaci zapalenia tarczycy uważa się, że podostre zapalenie tarczycy wiąże się z infekcją wirusową. W odpowiedzi na wirus tarczyca pęcznieje i moze zakłócać produkcję hormonów. To powoduje stan zapalny i różne objawy.
Podostre zapalenie tarczycy występuje nieco częściej u kobiet w wieku od 40 do 50 lat niż u mężczyzn w tym samym wieku. Zwykle występuje po zakażeniu górnych dróg oddechowych, wirusami powodującymi choroby takie jak grypa lub świnka.
W przeciwieństwie do innych postaci zapalenia tarczycy podostre zapalenie tarczycy powoduje ból tarczycy. W niektórych przypadkach ból ten może również rozprzestrzenić się na inne części szyi, uszu lub szczęki. Tarczyca może być spuchnięta i delikatna w dotyku. Naukowcy szacują, że ból trwa zwykle od 1 do 3 miesięcy.
Objawy podostrego zapalenia tarczycy obejmują: gorączkę, zmęczenie, słabość, chrypkę czy trudności z połykaniem.
U większości ludzi nadczynność tarczycy zwykle rozwija się w początkowych stadiach podostrego zapalenia tarczycy. Objawy w tym stadium choroby mogą obejmować: drażliwość, niepokój, problemy z koncentracją, biegunkę, nagłą utratę masy ciała, szybkie lub nieregularne bicie serca, podwyższoną temperaturę ciała, która często prowadzi do nadmiernej potliwości.
W miarę postępu choroby niedoczynność tarczycy zastępuje jej nadczynność. Objawy podczas drugiego etapu mogą obejmować:
zmęczenie, wypadanie włosów, nietolerancję zimna, zaparcia, nagły wzrost wagi a nawet depresję.