Kiedy stajemy przed wyborem ścieżki kariery zawodowej, powstaje pytanie nie tylko co chcę robić, ale też jaką formę zatrudnienia wybrać. O ile praca dla kogoś ma niezaprzeczalne plusy takie jak pewność wysokości zarobków, unormowany czas pracy, czy naliczanie dni wolnych i ubezpieczenie, które regulują szczegółowe przepisy Kodeksu Pracy, o tyle praca na własny rachunek też bywa dobrym rozwiązaniem. Co prawda na starcie nie jesteśmy w stanie określić wysokości, czy stałości dochodu, ani wymiaru godzinowego, to jednak świadomość, że pracujemy dla siebie i staramy się powiększać własny majątek jest kusząca.
Pierwszy musi być zawsze pomysł, czyli czym chcemy się zajmować, czy będziemy coś produkować, sprzedawać, czy świadczyć usługi. Trzeba też realnie ocenić szanse powodzenia naszego przedsięwzięcia, sprawdzić rynek, zorientować się jak sprawa wygląda u konkurencji, i pomyśleć czy damy radę prowadzić firmę jednoosobową, czy potrzebni będą nam pracownicy. Kiedy już rozważymy wszystkie za i przeciw czas żeby powstała nasza własna firma.
Wiele młodych osób wkraczających na rynek pracy zastanawia się jak założyć własną firmę. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach jest to bardzo proste i nie wymaga od nas tulu zabiegów co jeszcze kilka lat temu.
Jednoosobową firmę czyli tak zwane samozatrudnienie jest możliwe w przypadku kiedy jesteśmy osobą pełnoletnią, posiadamy obywatelstwo polskie, bądź innego kraju Unii Europejskiej. Jeżeli spełniamy te warunki, to następnie musimy wybrać numer PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), są to kody przypisane do rodzaju działalności jaką prowadzimy, można prowadząc jedną firmę zajmować się różnego rodzaju działalnościami. Nie jest obecnie niczym dziwnym, że cukiernia prowadzi na przykład naukę gry na gitarze. Kody najbardziej odpowiadające naszej działalności znajdziemy na stronie CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczych), na stronie tej, po wybraniu kodów PKD i formy opodatkowania oraz sposobu ubezpieczenia (ZUS lub KRUS) wypełniamy formularz CEIDG-1 – czyli nasz formularz zgłoszeniowy. Wraz ze złożeniem wniosku, powiadomione zostają takie instytucje jak: Krajowy Rejestr Urzędu Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON), odpowiedni Urząd Skarbowy, ZUS lub KRUS – w zależności gdzie będziemy ubezpieczeni. Składając wniosek, instytucje te zostają powiadomione automatycznie i nie trzeba już osobiście odwiedzać tych przybytków, ani składać kolejnych wniosków.
Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać samemu za pośrednictwem internetu na stronie CEIDG, telefonicznie, lub w formie papierowej w Urzędzie Miasta bądź Gminy odpowiedniej dla naszego miejsca zamieszkania.
Jeżeli wszystkie dane są poprawne, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć swoją działalność w dniu złożenia wniosku. W ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej jeden z wniosków rejestracyjnych, w zależności od tego jaką formę ubezpieczenia społecznego będziemy opłacać.
Jak widać założenie firmy nie jest skomplikowane i każdy sam, czy też przy pomocy pracownika urzędu jest w stanie tego dokonać praktycznie jednego dnia. Dlatego odwagi i do dzieła!
Jak założyć własną firmę?
[Głosów:0 Średnia:0/5]