Usunięcie rdzy z metalowych urządzeń może wydawać się trudne i uporczywe. Nie trzeba jednak sięgać po niebezpieczne środki chemiczne, można pozbyć się jej za pomocą sprawdzonych i stosowanych od lat domowych sposobów, które są łatwe i tanie.
Czym usunąć rdzę ze sztućców?
Choć może wydać się to absurdalne, rdzę ze sztućców można usunąć bez jakiegokolwiek detergentu. Wystarczy zmywak do naczyń, posiadający szorstką warstwę. Sztućce należy zamoczyć na 10-20 minut w wodzie a następnie dokładnie wyszorować szorstką stroną gąbki i dokładnie wysuszyć przed włożeniem do szuflady. To właśnie niedokładne suszenie sztućców zwykle powoduje pojawianie się rdzawych plam.
Sól i cytryna
Oby dwa składniki mają właściwości odrdzewiające. Łyżkę soli należy rozpuścić w szklance soku z cytryny, a następnie przygotowaną miksturę przelać do butelki z rozpylaczem, np. po płynie do mycia szyb. Po obfitym spryskaniu zardzewiałych powierzchni należy odczekać 10-15 minut, a następnie dokładnie wyszorować ciepłą wodą. Na odporne na zarysowania powierzchnie warto zastosować jak najgrubszą sól.
Pasta sodowa do polerowania
Kolejną dobrą metodą na usuwanie plam rdzy, nie tylko ze sztućców, ale też innych metalowych powierzchni jest pasta sodowa. Wystarczy zmieszać sodę z odrobiną soku z cytryny, posmarować zardzewiałe powierzchnie, następnie polerować okrężnymi ruchami, aż do pozbycia się śladów rdzy i dokładnie spłukać. W przypadku naprawdę ciężkich do wyczyszczenia powierzchni można dodać do pasty również sól o dość grubych ziarnach, która będzie pełniła funkcję swego rodzaju „peelingu” ścierającego rdzę.
Ocet – środek na wszystko!
Ocet jest zwykle wykorzystywany do pozbywania się kamienia, jednak równie dobrze sprawdza się w przypadku zardzewiałych przedmiotów oraz plam ze rdzy np. na powierzchni zlewu czy wanny. Zardzewiałe przedmioty należy umieścić w misce lub umywalce, a następnie przygotować roztwór octu z wodą w proporcji 1:1.
Miksturę dobrze jest podgrzać, doprowadzając do wrzenia i zalać nią rzeczy, zardzewiałe rzeczy. W przypadku rdzawych plam, należy gąbkę nasączyć ciepłym octem a następnie przyłożyć ja do brudnej powierzchni. Zarówno zalane przedmioty, jak i okład na plamie dobrze jest pozostawić na około 24 godziny.
Moc warzyw i owoców!
Doskonałe właściwości odrdzewiające mają również ziemniaki oraz cebula. Dość gruby plaster ziemniaka należy posypać solą i przyłożyć na około 10 minut do zardzewiałej powierzchni, by mógł puścić w tym miejscu sok bogaty w kwas. Po upływie wyznaczonego czasu, powierzchnię można dodatkowo pocierać okrężnymi ruchami, by pozbyć się resztek uporczywej rdzy.
W przypadku cebuli, należy zrobić papkę. Warzywo obieramy, siekamy i rozgniatamy tłuczkiem, lub w moździerzu. Następnie zasypujemy odrobiną cukru pudru. Tak przygotowaną papkę należy nanieść na zardzewiały przedmiot lub powierzchnię i pozostawić na około 20-30 minut. Ważne jest by kontrolować proces, ponieważ papka nie może przyschnąć co powierzchni, a stale być wilgotna. Po upływie 30 minut lub w momencie, kiedy pasta zacznie wysychać, należy wetrzeć ją za pomocą gąbeczki w czyszczoną powierzchnię i dokładnie zmyć ciepłą wodą.
Piasek – darmowy środek do czyszczenia!
Do usuwania rdzy idealnie nadaje się również piasek. jego ziarenka działają podobnie do mleczka czyszczącego, ścierając rdzę z metalowych powierzchni. Gruboziarnisty piasek może jednak powodować zarysowanie delikatnych powierzchni, dlatego metoda ta sprawdza się najlepiej w przypadku np. narzędzi ogrodowych lub metalowych doniczek.
Czym usunąć rdzę przed malowaniem?
Papier ścierny jest niezbędny w przypadku kiedy chcemy odnowić np. meble ogrodowe. Metalowe, bardzo mocno zardzewiałe powierzchnie należy przed malowaniem dokładnie wypolerować papierem ściernym, aż cała rdza zostanie usunięta. Dzięki temu farba zostanie nałożona równomiernie i nie będzie odchodziła.
Warto pamiętać, iż substancje takie, jak ocet, soda, sól czy sok z cytryny mogą mieć negatywny wpływ na niektóre powierzchnie. Dlatego, jeśli nie mamy pewności czy dany przedmiot lub mebel nie ulegnie zniszczeniu, dobrze jest każdą miksturę wypróbować najpierw w niewidocznym miejscu.
Mimo wszystko, środki te są delikatniejsze niż odrdzewiające substancje chemiczne, dostępne w sklepach. Powyższe składniki są również o wiele bardziej bezpieczne dla zdrowia człowieka oraz środowiska naturalnego. Samodzielne przygotowywanie środków czystości pozwala również ograniczyć produkcję śmieci, dzięki unikaniu zakupu płynów w plastikowych butelkach.