Pralka jest niezastąpionym urządzeniem w każdym gospodarstwie domowym. Na przestrzeni lat zmieniła swój wygląd, a także funkcjonalność. Pewnie jeszcze większość z nas pamięta stare, poczciwe pralki Franie, które podbiły rynek w latach 80-tych. I choć wówczas posiadanie Frani kojarzyło się z luksusem, to dziś już raczej ten typ pralki mógłby się nie odnaleźć na rynku. Franie zostały wyparte przez w pełni zautomatyzowane pralki, oferujące nam innowacyjne rozwiązania, prania w określonych temperaturach, ustawienia programów w zależności od rodzaju pranej tkaniny.
Pełna automatyka zastąpiła żmudne wyżymanie mokrego prania
Dziś możemy je odwirowywać z prędkością nawet 12 000 obrotów na minutę lub tak, by ułatwić sobie późniejsze prasowanie. Bezdyskusyjnie nowoczesne pralki to urządzenia, bez których dziś ciężko byłoby się obejść, jednak i one mają swoje wady. Jak w każdej pralce, po dłuższym użytkowaniu może wydobywać się z niej nieprzyjemny zapach. Twarda woda z kolei powoduje powstawanie kamienia, a ten uszkadza zastosowane mechanizmy.
Bez względu na model pralki czy jej cenę, we wnętrzu każdej z nich może pojawić się grzyb od wilgoci. Co zrobić by pozbyć się tych problemów, a tym samym przedłużyć żywotność pralki? Jednym z najczęściej stosowanych sposobów jest czyszczenie pralki sodą. Ten prosty, podstawowy produkt spożywczy, który praktycznie zawsze mamy pod ręką, jest doskonałym środkiem czyszczącym.
Czyszczenie pralki za pomocą sody oczyszczonej jest najbardziej popularnym sposobem na dezynfekcję jej wnętrza. Sam sposób jest też bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. By odpowiednio wyczyścić pralkę, należy do niej wsypać około 3/4 szklanki sody do zbiornika na proszek. Następnie pralkę należy nastawić na standardowe pranie w 90 stopniach Celsjusza. Zabieg ten doskonale odświeży wnętrze pralki, a także zminimalizuje nieprzyjemny zapach, który w większości przypadków spowodowany jest nieustanną wilgocią.
Aby nasza pralka służyła mam przez lata i była utrzymana w dobrej kondycji, a także by celowo przedłużyć jej funkcjonowanie, powinniśmy przynajmniej raz w miesiącu ją wyczyścić. O uwagę zasługuje też filtr wody, który powinien być regularnie czyszczony pod bieżącą wodą. Filtr to takie miejsce, gdzie zalegać mogą pozostałości po detergentach używanych do prania. On również z powodzeniem może być czyszczony sodą, która rozpuści zalegające w nim resztki detergentów i go odświeży.
Aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi wydobywającemu się z pralki, pamiętajmy, aby zawsze wyjmować świeże pranie od razu po jego zakończeniu. Ważne jest też, aby pozostawić uchylone drzwiczki, co pozwoli wnętrzu pralki obeschnąć. Działania te będą zapobiegać pojawieniu się grzyba, który odpowiedzialny jest za wydobywający się z pralki nieprzyjemny zapach. Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego urządzenia.
Ogromnym plusem tego rodzaju środka jest jego bardzo niska cena, co w większości przypadków przekłada się na tak chętne wykorzystywanie. Niestety trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że czyszczenie sodą sprawdza się tylko wtedy, kiedy od nowości naszej pralki stosujemy to rozwiązanie. Przy dużym zaniedbaniu urządzenia konieczne jest czyszczenie bębna pralki za pomocą specjalnych preparatów chemicznych dostępnych w specjalistycznych sklepach, a nie przy użyciu samej sody.
Środek ten sprawdzi się też w trakcie białego prania
Można dosypać sodę do proszku do prania, ponieważ ma ona lekkie działanie wybielające. Na pewno w ten sposób nie zaszkodzimy naszemu praniu, a wręcz możemy je delikatnie odświeżyć. Za pomocą roztworu sody możemy też wyczyścić uszczelkę drzwiczek. Jest to specyficzne miejsce, gdzie bardzo często gromadzi się brud, pozostałości nierozpuszczonych detergentów lub rzeczy, które mogły wypaść z kieszeni w trakcie prania. Czyszczenie tej uszczelki roztworem sody daje rewelacyjny efekt, a przy tym wszystkim jest bezpieczne. Innym równie popularnym sposobem jest czyszczenie pralki mieszanką sody i octu. Roztwór najlepiej przygotować w stosunku 1:1.
Tu również mieszaninę wlewamy do pojemnika na proszek, nastawiamy temperaturę na 90 stopni i „robimy pranie”. Kolejnym stosowanym sposobem jest czyszczenie pralki sodą z dodatkiem kwasku cytrynowego. Taka mieszanka będzie doskonale działać na złogi kamienia pozostawione przez twardą wodę, podziała też dezynfekująco, odświeżająco i konserwująco. Proporcje nie są skomplikowane. Najlepiej do przegródki na proszek do prania wsypać 1/3 szklanki kwasku i taką samą objętość sody i włączyć puste pranie w temperaturze 90 stopni.